TERMÉSZETISMERETI VETÉLKEDŐK, VERSENYEK A MÁSODIK FÉLÉVBEN

2026.06.01.

A Kaán Károly Természetismereti Verseny után sem tétlenkedtek iskolánk tanulói.

 Áprilisban a Föld napja alkalmából két csapat képviselte az iskolát Jászberényben a Terplán Zénó Kolping Technikum, Gimnázium és Szakképző Iskola által meghirdetett vetélkedőn. Összesen 12 csapat indult a környék iskoláiból, mindenki nagyon jól érezte magát, hisz érdekes feladatok voltak. A Föld éghajlatával, természetvédelmével, a környezet szennyezésével kapcsolatos feladatok között volt szókereső, rajzolás, képfelismerés, majd a diákok növényeket is ültettek. Az állatkert gondozója állatbemutatót ( kecske, agáma, kígyó) tartott a nap végén. A 8. osztályos Illés Petra, Hajdú Boglárka és Heincz Liliána (8.a)  a 8. helyen, a 7. osztályos Barnóczky Orsolya, Darvas Dorina, Csubra Eliza (7.a) hármas a dobogó harmadik helyén végzett.

A tavaszi hónapok alatt közben zajlott a Tápió Natúrpark online vetélkedője is, ahová tőlünk szintén két csapat jelentkezett. A szervezők által megadott ismertetőanyag ( a 18  környékbeli település története, nevezetessége, védett élőlényei stb.), valamint kisfilmek  segítségével kellett feladatokat megoldaniuk, majd visszaküldeniük. A környék településeiről több mint 40 csapat versenyzett a 2 fordulóban, de végül iskolánként csak egy –egy csapat jutott be a legjobb 5 közé, szerencsére mi voltunk az egyik. A Tápió Natúrpark döntőjére 2026.05.20-án (szerdán) a farmosi Vízparti Élet Háza Természetvédelmi Oktatóközpontban került sor, ahol a csapatok először egy igen nehéz feladatlapot töltöttek ki, majd a Sziki-tanösvényen sétálva szereztek új ismereteket, és az itt elhangzottak alapján kellett egy totót kitölteniük. Az eredményhirdetésre fél egyig kellett várni ( a lányok a végén már igen izgultak…), melyben kiderült, hogy csak a farmosi iskola előzte meg őket, azaz a 2. helyen végeztek. Czakó Léna és Mészáros Zita a 6. b osztályból, valamint Vadicska-Rusz Szofi a 6. c osztályból szuper ajándékokkal tértek haza. Az idén 100. születésnapját  ünneplő Sir David Attenborough által írt mesekönyvet, csokis mézet, szalma hattyút, étcsokis  házi szilvalekvárt és egy tálca eperpalántát kaptak.

Az utolsó megmérettetés május 22-én történt a szentlőrinckátai iskola szervezésében megrendezett Szent-Györgyi Albert Természetismereti Versenyen, ahová 4 tanulóval érkeztünk. A szokásos pogácsás, sütis megvendégelés előtt színvonalas megnyitót láthattunk, majd a termekbe vonulva megírták a 90 perces teszt lapot, amely idén igen gondolkodtatóra, furfangosra sikerült, úgyhogy mind az ötödik évfolyamosoknak , mind a hatodik évfolyamosoknak össze kellett szedniük magukat, hogy jó eredményt érjenek el. Szerencsére mi sem szomorkodtunk, hiszen Nagy Zoé a 6.c osztályból az 5. helyen végzett, s könyv-jutalomban részesült. A versenyen szerepelt még (egy-egy pont eltéréssel) Vadicska-Rusz Sára és Vadicska-Rusz Szofi a 6.c-ből, valamint Czakó Milla a 6.b-ből.

Minden versenyzőnek, lelkes diákomnak köszönöm szépen a féléves kitartó munkáját. Jövőre folytatjuk!

Ötvösné Lengyel Andrea

vissza